Postřehy z činnosti ZO ČSV Zlín 2017

 

Nastal čas vánoční a přeji Vám vše krásná prožití svátků vánočních a v novém nastávajícícm roce 2018 hodně zdraví a pohody jednak v osobním i pracovním životě.

Kalenda Jiří

 

 

Poslední letošní termín pro kurz pro začínající včelaře se uskutečníl v sobotu 30.12.2017 v Lípě č. 26 od 8.30 hodin.



 

 

 

 

MVP - okres Zlín - katastry 2018
P. č. Budou vyšetřovat 2018 Nebudou vyšetřeovat
1. Biskupice u Luhačovic Bělov
2. Bohuslavice nad Vláří Halenkovice
3. Bohuslavice u Zlína Hostišová
4. Bratřejov u Vizovic Jestřabí nad Vláří
5. Brumov Kelníky
6. Březnice u Zlína Kochavec
7. Březová u Zlína Komárov u Napajedel
8. Březůvky Kvítkovice u Otrokovic
9. Bylnice Lhotka u Zlína
10. Dešná u Zlína Machová
11. Divnice Mysločovice
12. Dobrkovice Napajedla
13. Dolní Lhota u Luhačovic Oldřichovice u Napajedel
14. Dolní Ves Otrokovice
15. Doubravy Pohořelice u Napajedel
16. Drnovice u Valašských Klobouk Sazovice
17. Držková Sidonie
18. Fryšták Spytihněv
19. Haluzice Svatý Štěpán
20. Horní Lhota u Luhačovic Šanov
21. Horní Ves u Fryštáku Tlumačov na Moravě
22. Hrádek na Vlárské dráze Žlutava
23. Hrobice na Moravě
24. Hřivínův Újezd
25. Hvozdná
26. Chrastěšov
27. Jaroslavice u Zlína
28. Jasenná na Moravě
29. Kaňovice u Luhačovic
30. Karlovice u Zlína
31. Kašava
32. Kladná Žilín
33. Klečůvka
34. Kostelec u Zlína
35. Křekov
36. Kudlov
37. Lhota u Zlína
38. Lhotsko
39. Lípa nad Dřevnicí
40. Lipina
41. Lipová u Slavičína
42. Loučka I
43. Loučka II
44. Louky nad Dřevnicí
45. Ludkovice
46. Luhačovice
47. Lukov u Zlína
48. Lukoveček
49. Lutonina
50. Lužkovice
51. Malenovice u Zlína
52. Mirošov u Valašských Klobouk
53. Mladcová
54. Návojná
55. Nedašov 
56. Nedašova Lhota
57. Neubuz
58. Nevšová
59. Ostrata
60. Petrůvka u Slavičína
61. Podhradí u Luhačovic
62. Podkopná Lhota
63. Polichno
64. Popov nad Vláří
65. Poteč
66. Pozlovice
67. Provodov na Moravě
68. Prštné
69. Příluky u Zlína
70. Racková
71. Raková
72. Rokytnice u Slavičína
73. Rudimov
74. Řetechov
75. Salaš u Zlína
76. Sehradice
77. Slavičín
78. Slopné
79. Slušovice
80. Smolina
81. Šarovy
82. Štípa
83. Štítná nad Vláří
84. Tečovice
85. Tichov
86. Trnava u Zlína
87. Ublo
88. Újezd u Valašských Klobouk
89. Valašské Klobouky
90. Velíková
91. Velký Ořechov
92. Veselá u Zlína
93. Vítová
94. Vizovice
95. Vlachova Lhota
96. Vlachovice
97. Vlčková
98. Vrbětice
99. Všemina
100. Vysoké Pole
101. Zádveřice
102. Zlín
103. Želechovice nad Dřevnicí

 

 

Ve středu 29.11.2017 se uskutečnila letošní poslední seance zlínských včelařů na Hotelu SOLE od 18.00 hodin. Přítel Pavel Šimeček předal mezistěny včelařům co si na minulé seanci zadali výměnu vosku za mezistěny ve Strážisku.

Fotka uživatele Jiří Kalenda.

Fotka uživatele Jiří Kalenda. 

Fotka uživatele Jiří Kalenda.

 

 

Medařská soutěž 2017 ZO ČSV Zlín 

Hodnocení provedla nezávislá komise žen pod vedením paní Dubčákové Evy

Med květový, 8 vzorků

1. Šeďa Radomír

2. Šeďa Radomír

3. Švirák Vlastimil

 

Med smíšený, 11 vzorků

1. Bursová Martina

2. Novák Milan

3. Šimeček Pavek

 

Med medovicový, 4 vzorky

1. Ponížil Petr

2. Holá Libuše

3. Barvík Zdeněk

 

Med pastovaný, 8 vzorků

1. Švirák Vlastimil

2. Šeďa Radomír

3. Krpelán Jozef

 

 

Pozvánka na SPOLEČENSKÝ VEČER

 

 

Ve středu 25.října 2017 se bude konat tradiční seance našich včelařů na Hotelu SOLE ve Zlíně od 18,00 hodin. Mimo jiné zde bude vybírat vosk přítel Pavel Šimeček na výměnu mezistěn. Dále zde budou k dispozici skleničky pro vzorky medů pro naši tradiční soutěž ZO ČSV Zlín, která se uskuteční při Společenském večeru ZO a to 18.11.2017.

 

Ve středu 30. srpna se uskutečnila výjezdní seance u Petra Ponížilového na jeho krásný a upravený včelínek ve Velikové. Strávili jsme tu velmi příjemný podvečer a na tuto seanci byl pozván a dovezen František Novák, který přivedl Petra Ponížilového před deseti lety ke včelaření a tento koníček přerost ve velkého koně kterému se intenzivně nyní věnuje. 





























 

 

Výjezdní seance u Petra Ponížila se bude konat ve středu 30.8.2017 od 16.00 hodin na jeho včelínku na Velikové. Společný odjezd a sraz účastníků v 15.00 hodin u Hotelu SOLE.



 Věčně mladý Josef Okál oslavil pětaosumdesátiny








 

 

Tradiční zájezd naší ZO ČSV Zlín se nekoná - nedostatečný počet přihlášených zájemců na tuto akci.

 

Tradiční zájezd naší ZO ČSV Zlín a zlínských včelařů se koná v sobotu 29.7.2017 na Slovensko do Horní Bukové a Dolní Krupé (okres. Trnava). Cena zájezdu 500,-- Kč, přihlášky u přítele Pavla Šimečka (mobil 608 885 911). Odjezd v 7,00 hodin ze Zlína od FT UTB ve Zlíně a návrat do 21.00 hodin.

 

STOP  NEONIKOTINOIDOM 

A co naše české včelařství, budeme pokračovat v chemizaci a likvidaci sami sebe..... přidáme se a nebo budeme mlčet...

Projev ing. Roberta Chleba, PhD. na prostestu včelalů v Bratislavě dne 20.5.2017

V roku 2013 bol na základe hlasovania zástupcov z jednotlivých členských krajín schválený dočasný zákaz používania imidaklopridu, klotianidínu a tiametoxámu na území EÚ. Dočasný zákaz sa týkal používania moridiel s týmito látkami na osivo kukurice, slnečnice, repky a jarín, ako aj postrekov plodín atraktívnych pre včely počas kvitnutia, pričom ostatné aplikácie zostali povolené. Vtedajší zástupcovia Slovenska z MPRV SR hlasovali proti tomuto dočasnému zákazu a to napriek tomu, že disponovali dostatočným množstvom faktografického materiálu o toxicite týchto látok nielen na včely, ale aj ostatné živé organizmy. To bol jeden z  dôvodov vytvorenia tzv. Koalície pre včely, ktorá v celoeurópskom meradle upozorňuje na problémy úhynov včelstiev spôsobených pesticídmi. Slovenský zväz včelárov podporuje aktivity mimovládnych organizácii, ako napr. podpisovú akciu Greenpeace “Zachráňme včely”, či aktivity celoeurópskych organizácií PAN-Europe a Bee Life, ktorí nám pomáhajú šíriť fakty o nebezpečnosti týchto látok pre životné prostredie a potravinovú bezpečnosť medzi verejnosťou. Ako ukázal ďalší vývoj, dočasné obmedzenie používania neonikotinoidov sa výrazne neprejavilo na produkčnej schopnosti a konkurencieschopnosti európskeho poľnohospodárstva. Vo Francúzku, ktoré zakázalo na národnej úrovni používanie neonikotinoidov ako prvé, vôbec nepoklesli úrody plodín, keďže hmyzí škodcovia nie sú hlavným limitujúcim faktorom úrodnosti, a tieto pesticídy sa používajú preventívne, bez ohľadu na to, či sa hmyzí škodcovia v danej sezóne vyskytnú.   
Od začiatku platnosti dočasného zákazu používania týchto vybraných pesticídov v roku 2013 sa nakopilo veľké množstvo nových vedeckých dôkazov potvrdzujúcich riziká týchto látok. Tieto chemické látky sú rizikom nielen pre včely, ale aj pre ostatné živočíšne druhy, ako sú motýle, vtáky a vodné organizmy, ktoré sú významnými súčasťami vyšších potravinových reťazcov. Na základe dôkazov o škodlivosti imidaklopridu na podenky, pakomáre a ostatný vodný hmyz a s tým súvisiacim rizikom nedostatku potravy pre ryby, vtáky a ostatné živočíchy bude kanadská vláda v tomto roku rokovať o zákaze používania tejto látky na svojom území.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zverejnil viacero nezávislých štúdií a oficiálnych stanovísk v ktorých konštatuje, že zostávajúce povolené spôsoby použitia imidaklopridu, klotianidínu a tiametoxámu predstavujú vysoké riziko pre včely, príp. nemožno toto vysoké riziko vylúčiť. V auguste 2015 dospel úrad EFSA k záveru, že povolené foliárne použitie týchto látok ohrozuje zdravotný stav včiel. V novembri 2016 úrad EFSA na základe štúdií predložených samotnými výrobcami tiež potvrdil, že problematickými zostávajú aj v súčasnosti povolené použitia imidaklopridu a klotianidínu vo forme moridla osiva a granulátov. S ohľadom na najnovšie vedecké poznatky a jasné stanoviská EFSA ako oficiálneho reprezentanta európskych spotrebiteľov potravín je zrejmé, že EÚ potrebuje prijať opatrenia na úplný zákaz imidaklopridu, klotianidínu a tiametoxámu.
Znepokojuje nás, že tieto tri pesticídy nie sú jediné, ktoré predstavujú vysoké riziko pre včely. Z ostatných problematických chemických látok spomeňme aspoň deltametrín, cypermetrín a chlorpyrifos, ktoré taktiež spôsobujú akútne otravy včelstiev už pri nízkych koncentráciách a znižujú prežívateľnosť včelstiev v dôsledku chronických expozícií. Žiadosti o obnovení ich licencií na území EÚ sa momentálne revidujú. V minulosti boli v EÚ vydané aj povolenia pre také pesticídy, pri ktorých neboli spoľahlivo posúdené riziká na opeľovačov. EFSA vydalo nové metodické pokyny hodnotenia rizík na opeľovačov v roku 2013 ako výsledok odbornej spolupráce a príkladného úsilia EFSA rokovať so všetkými zúčastnenými stranami a nezávislými odborníkmi.
V úľovom prostredí bolo detekovaných viac ako 160 rôznych druhov pesticídov, z ktorých sa za najväčšie riziko pre včely v celosvetovom meradle považujú spomínané tri neonikotinoidy (tiametoxám, imidakloprid a klotianidín) a dva organofosfáty (phosmet a chlorpyrifos). Včely medonosné majú v porovnaní s ostatnými druhmi hmyzu len približne jednu tretinu detoxikačných enzýmov, pričom tie sú aktívne len pri zabezpečení vyváženej stravy. Výsledkom legislatívnych úprav bolo postupné znižovanie prípadov akútnych otráv včiel v dôsledku priameho zásahu počas letových a zberových aktivít včiel vo väčšine krajín Európy a Severnej Ameriky. Ako príklad môže slúžiť celkový počet vzoriek včiel podozrivých z otráv zasielaných do centrálneho nemeckého inštitútu pre monitoring otráv Julius-Kühn-Institut, ktorý poklesol z viac ako 400 prípadov ročne v 70-tych rokoch na 67 v roku 2004. Tento pozitívny trend sa však začal radikálne meniť, vo Francúzsku v roku 2006 bola otrávená takmer tretina včelstiev a na jar 2008 bolo v Nemecku nahlásených 11 tisíc otrávených včelstiev. Príčinou bol toxický prach z moreného kukuričného osiva s obsahom insekticídnych neonikotinoidov, ktorý sa uvoľnil počas výsevu pneumatickými sejačkami a vietor ho zavial na priľahlé včelnice a kvitnúce porasty púpavy, repky a ovocných stromov, ktoré v tom čase boli akurát v plnom kvete.
Insekticídy zo skupiny neonikotinoidov sa najčastejšie aplikujú vo forme moridla na osivo, odkiaľ sú následne absorbované do pletív rastlín, vrátane nektáru a peľu. Včely pritom nie sú schopné rozoznať  prítomnosť neonikotinoidov v nektári, dokonca sa javí, že nektár obsahujúci tieto pesticídy preferujú. Na rozdiel od akútnych otráv, ktoré sú ľahko pozorovateľné, subletálne pôsobenie pesticídov na včely môže unikať našej pozornosti alebo sa prejaví až po dlhšej dobe od expozície. Negatívne sa môže prejaviť u jednotlivých vývojových štádií včely na úrovni imunitného systému jednotlivých včiel, ale aj včelstva ako celku, ovplyvňujúc schopnosti komunikácie, správania a učenia sa. Subletálne faktory, ktoré jednotlivo nemajú výrazné škodlivé účinky, môžu pri súbežnom pôsobení spôsobiť až celkový kolaps včelstva. Simultánne pôsobenie niektorých fungicídov spolu s neonikotinoidmi alebo pyretroidmi môže zvýšiť ich toxicitu až tisícnásobne. Rezíduá neonikotinoidov sa nenachádzajú len v peli a nektári ošetrených plodín, ale aj na priľahlej vegetácii, v kalužiach a ostatných povrchových vodách navštevovaných včelami a vo viac ako v 50 % riek v poľnohospodárskych oblastiach USA a mnohých ďalších krajinách. Znižovanie imunity v dôsledku pôsobenia neonikotinoidov je popísané nielen u včiel, ale bolo dokázané aj u kuriat, jarabíc, mušlí či rýb. Rezíduá neonikotinoidov tiež vážne poškodzujú včelie matky už počas ich vývoja  a v kombinácii s nozematózou môžu spôsobiť úhyn matky do troch mesiacov od jej vybehnutia z bunky. Je potvrdený antikoncepčný efekt neonikotinoidov na trúdov včely medonosnej, keď znížili životaschopnosť spermií trúdov v priemerne o 40 %, čo je pravdepodobne jeden z hlavných faktorov zlyhania včelích matiek pozorovaných v poslednej dobe. Táto skupina pesticídov je rizikom nielen pre včely, ale aj pre ostatné živočíšne druhy, ako sú motýle, vtáky a vodný hmyz, ktoré sú významnými súčasťami vyšších potravinových reťazcov.
Neonikotinoidy sa prenášajú aj mimo poľnohospodárskej pôdy a sú prítomné aj v nektári, peli a listoch voľne rastúcich rastlín. Týmto látkam sa teda nedá vyhnúť jednoducho tak, že odignorujeme opeľovanie plodín na ornej pôde. Neonikotinoidy budú prítomné aj v plodinách pestovaných v následných rokoch, hoci nebudú ošetrované týmito látkami, pretrvávajú v pôde niekoľko rokov. Kvitnúce pásy propagované ako jedno z ozeleňovacích opatrení sa tak míňajú účinkom, keďže predstavujú pre opeľovačov rovnaké riziko ako poľ. plodiny. Štúdie, ktoré boli uskutočnené na troch kontinentoch sveta jasne preukázali negatívny vplyv na motýle, rôzne druhy včelovitých, vodný hmyz a hmyzožravé vtáctvo.
Firmy vyrábajúce pesticídy sa nás snažia presvedčiť, že bez používania neonikotinoidov a iných vysoko toxických pesticídov bude ohrozená potravinová bezpečnosť. Viac ako 70% spotrebiteľov v Európskej únii i na Slovensku sa obáva rezíduí pesticídov v potravinách, oprávnene  - približne v  polovici všetkého skúmaného ovocia, zeleniny a obilnín sa nachádzajú rezíduá pesticídov.
Včelárstvo na Slovensku, ako aj iných regiónoch sveta, musí reagovať na rýchlo sa meniace vonkajšie podmienky. Konsolidácia poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu umožnila malej skupine firiem kontrolovať prístup ku pôde, jej využívanie a spôsob jej obhospodarovania. Tento typ priemyselnej rastlinnej produkcie preferuje monokultúry, ktoré znižujú výskyt a diverzitu opeľovačov. Novou skupinou systémových insekticídov sa javia sulfoximíny, očakáva sa, že budú čoskoro registrované aj ako moridlo osiva a nahradia neonikotinoidy. Morenie osiva zvyčajne vyvoláva celú kaskádu subletálnych faktorov, keďže sa používa preventívne a nie ako postrek v špecifickom čase, ktorý predsa len umožňuje uskutočniť preventívne opatrenia na ochranu opeľovačov. Rozširuje sa použitie pesticídov založených na nanočasticiach, ktoré môžu mať vplyv aj na necieľové organizmy. V scenároch predikcie vplyvu klimatických zmien sa očakáva nárast nárazových letných zrážok a následná zvýšená spotreba fungicídov.
Odporúčame sa sústrediť na ekologickú intenzifikáciu rastlinnej výroby na Slovensku, ako je nechemická ochrana rastlín a obmena plodín s ohľadom na cyklus využívania živín, zaručujúca dostatočné úrody aj bez masívneho používania hnojív a agrochemikálií. Je potrebné zvýšiť podiel kvitnúcich medziplodín na ornej pôde a udržiavať malé a stredné plochy kvitnúcich pásov rozmiestnených v poľnohospodárskej krajine, ktoré by zabezpečovali dostatok potravy pre včely a ostatných opeľovačov. Perspektívnou možnosťou spolupráce medzi pestovateľmi a včelármi je propagácia ochrannej známky BeeFriendly, ktorou sa certifikovaní farmári zaväzujú dodržiavať pravidlá na ochranu opeľovačov, ako je napr. obmedzené používanie pesticídov či kosenie plodín až po ich odkvitnutí.  V zastavaných mestských a vidieckych oblastiach je potrebné podporovať kvitnúce súkromné, verejné či komunitné záhrady, kvitnúce zelené strechy, výsadbu nektárodajných stromov v mestských parkoch, lesoparkoch či cintorínoch. Okrem vysádzania kvitnúcich rastlín je možné komunity opeľovačov v mestskej zástavbe podporiť aj zníženou frekvenciou kosenia.

Neonikotinoidy – je to skupina sintetickych insekticidů odvozených od molekuly nikotinu ze silným účinkem na nervový systém hmyzu

NEONIKOTINOIDY BYLY ZAŘAZENÉ MEZI VYSOKO RIZIKOVÉ LÁTKY PRO VČELY!!!!

TOXICKÁ DÁVKA NEONIKONOIDU JE POD 1pg.

To je množství pod hranicí identifikace součastnými metodami.

NEONIKONOIDY PŮSOBÍ:

- NEUROTICKY
- NARUŠUJÍ IMUNITNÍ SYSTÉM VČEL A JSOU TÍM  CITLIVĚJŠÍ PRO VÍROVÉ INFEKCE
- NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍ ROZMNOŽOVÁNÍ VČELSTEV
- SCHOPNOST UČENÍ A ORIENTACE
- NEGATIVNĚ PŮSOBÍ NA DLOUHODOBOU PAMĚŤ VČEL
- NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍ SCHOPNOST VČEL VYHLEDÁVAT POTRAVU

 

 

    Pozvánka na včelařskou přednášku 

Organizátor: Jiří Hnilica Jasenná 238, 763 12 Vizovice
Téma: Tlumení nákaz včel.
Termín: sobota 17. června 2017
Místo: včelín přítele Hnilici

Přednášející:
MVDr. Hugo Merta - inspektor SVS KVS Zlín
předpokládaný program:
· prezence 8.30 - 09.00 hod.
· přednáška 09.00 - 11.00 hod. MVDr. Hugo Merta
· diskuze k přednášce 11.00 - 11.30 hod.
· občerstvení 11.30 - 12.30 hod.
· volná diskuze, závěr 

Akce se koná i za nepříznivého počasí.
Občerstvení (klobáska, káva, čaj) zahrnuto v účastnickém poplatku. 

Žádám zájemce o potvrzení účasti a sdělení registračního čísla chovatele
pokud možno do 12. června 2017.
Účastnický poplatek 80,-- Kč/os. poplatek bude vybírán při prezenci.
Těším se na vaši účast.
V Jasenné dne 17.06.2017
Jiří Hnilica
Tel.: +420 604 700 077 

 

 

STOP  NEONIKOTINOIDOM 

A co naše české včelařství, budeme pokračovat v chemizaci a likvidaci sami sebe..... přidáme se a nebo budeme mlčet...

Projev ing. Roberta Chleba, PhD. na prostestu včelalů v Bratislavě dne 20.5.2017

V roku 2013 bol na základe hlasovania zástupcov z jednotlivých členských krajín schválený dočasný zákaz používania imidaklopridu, klotianidínu a tiametoxámu na území EÚ. Dočasný zákaz sa týkal používania moridiel s týmito látkami na osivo kukurice, slnečnice, repky a jarín, ako aj postrekov plodín atraktívnych pre včely počas kvitnutia, pričom ostatné aplikácie zostali povolené. Vtedajší zástupcovia Slovenska z MPRV SR hlasovali proti tomuto dočasnému zákazu a to napriek tomu, že disponovali dostatočným množstvom faktografického materiálu o toxicite týchto látok nielen na včely, ale aj ostatné živé organizmy. To bol jeden z  dôvodov vytvorenia tzv. Koalície pre včely, ktorá v celoeurópskom meradle upozorňuje na problémy úhynov včelstiev spôsobených pesticídmi. Slovenský zväz včelárov podporuje aktivity mimovládnych organizácii, ako napr. podpisovú akciu Greenpeace “Zachráňme včely”, či aktivity celoeurópskych organizácií PAN-Europe a Bee Life, ktorí nám pomáhajú šíriť fakty o nebezpečnosti týchto látok pre životné prostredie a potravinovú bezpečnosť medzi verejnosťou. Ako ukázal ďalší vývoj, dočasné obmedzenie používania neonikotinoidov sa výrazne neprejavilo na produkčnej schopnosti a konkurencieschopnosti európskeho poľnohospodárstva. Vo Francúzku, ktoré zakázalo na národnej úrovni používanie neonikotinoidov ako prvé, vôbec nepoklesli úrody plodín, keďže hmyzí škodcovia nie sú hlavným limitujúcim faktorom úrodnosti, a tieto pesticídy sa používajú preventívne, bez ohľadu na to, či sa hmyzí škodcovia v danej sezóne vyskytnú.   
Od začiatku platnosti dočasného zákazu používania týchto vybraných pesticídov v roku 2013 sa nakopilo veľké množstvo nových vedeckých dôkazov potvrdzujúcich riziká týchto látok. Tieto chemické látky sú rizikom nielen pre včely, ale aj pre ostatné živočíšne druhy, ako sú motýle, vtáky a vodné organizmy, ktoré sú významnými súčasťami vyšších potravinových reťazcov. Na základe dôkazov o škodlivosti imidaklopridu na podenky, pakomáre a ostatný vodný hmyz a s tým súvisiacim rizikom nedostatku potravy pre ryby, vtáky a ostatné živočíchy bude kanadská vláda v tomto roku rokovať o zákaze používania tejto látky na svojom území.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zverejnil viacero nezávislých štúdií a oficiálnych stanovísk v ktorých konštatuje, že zostávajúce povolené spôsoby použitia imidaklopridu, klotianidínu a tiametoxámu predstavujú vysoké riziko pre včely, príp. nemožno toto vysoké riziko vylúčiť. V auguste 2015 dospel úrad EFSA k záveru, že povolené foliárne použitie týchto látok ohrozuje zdravotný stav včiel. V novembri 2016 úrad EFSA na základe štúdií predložených samotnými výrobcami tiež potvrdil, že problematickými zostávajú aj v súčasnosti povolené použitia imidaklopridu a klotianidínu vo forme moridla osiva a granulátov. S ohľadom na najnovšie vedecké poznatky a jasné stanoviská EFSA ako oficiálneho reprezentanta európskych spotrebiteľov potravín je zrejmé, že EÚ potrebuje prijať opatrenia na úplný zákaz imidaklopridu, klotianidínu a tiametoxámu.
Znepokojuje nás, že tieto tri pesticídy nie sú jediné, ktoré predstavujú vysoké riziko pre včely. Z ostatných problematických chemických látok spomeňme aspoň deltametrín, cypermetrín a chlorpyrifos, ktoré taktiež spôsobujú akútne otravy včelstiev už pri nízkych koncentráciách a znižujú prežívateľnosť včelstiev v dôsledku chronických expozícií. Žiadosti o obnovení ich licencií na území EÚ sa momentálne revidujú. V minulosti boli v EÚ vydané aj povolenia pre také pesticídy, pri ktorých neboli spoľahlivo posúdené riziká na opeľovačov. EFSA vydalo nové metodické pokyny hodnotenia rizík na opeľovačov v roku 2013 ako výsledok odbornej spolupráce a príkladného úsilia EFSA rokovať so všetkými zúčastnenými stranami a nezávislými odborníkmi.
V úľovom prostredí bolo detekovaných viac ako 160 rôznych druhov pesticídov, z ktorých sa za najväčšie riziko pre včely v celosvetovom meradle považujú spomínané tri neonikotinoidy (tiametoxám, imidakloprid a klotianidín) a dva organofosfáty (phosmet a chlorpyrifos). Včely medonosné majú v porovnaní s ostatnými druhmi hmyzu len približne jednu tretinu detoxikačných enzýmov, pričom tie sú aktívne len pri zabezpečení vyváženej stravy. Výsledkom legislatívnych úprav bolo postupné znižovanie prípadov akútnych otráv včiel v dôsledku priameho zásahu počas letových a zberových aktivít včiel vo väčšine krajín Európy a Severnej Ameriky. Ako príklad môže slúžiť celkový počet vzoriek včiel podozrivých z otráv zasielaných do centrálneho nemeckého inštitútu pre monitoring otráv Julius-Kühn-Institut, ktorý poklesol z viac ako 400 prípadov ročne v 70-tych rokoch na 67 v roku 2004. Tento pozitívny trend sa však začal radikálne meniť, vo Francúzsku v roku 2006 bola otrávená takmer tretina včelstiev a na jar 2008 bolo v Nemecku nahlásených 11 tisíc otrávených včelstiev. Príčinou bol toxický prach z moreného kukuričného osiva s obsahom insekticídnych neonikotinoidov, ktorý sa uvoľnil počas výsevu pneumatickými sejačkami a vietor ho zavial na priľahlé včelnice a kvitnúce porasty púpavy, repky a ovocných stromov, ktoré v tom čase boli akurát v plnom kvete.
Insekticídy zo skupiny neonikotinoidov sa najčastejšie aplikujú vo forme moridla na osivo, odkiaľ sú následne absorbované do pletív rastlín, vrátane nektáru a peľu. Včely pritom nie sú schopné rozoznať  prítomnosť neonikotinoidov v nektári, dokonca sa javí, že nektár obsahujúci tieto pesticídy preferujú. Na rozdiel od akútnych otráv, ktoré sú ľahko pozorovateľné, subletálne pôsobenie pesticídov na včely môže unikať našej pozornosti alebo sa prejaví až po dlhšej dobe od expozície. Negatívne sa môže prejaviť u jednotlivých vývojových štádií včely na úrovni imunitného systému jednotlivých včiel, ale aj včelstva ako celku, ovplyvňujúc schopnosti komunikácie, správania a učenia sa. Subletálne faktory, ktoré jednotlivo nemajú výrazné škodlivé účinky, môžu pri súbežnom pôsobení spôsobiť až celkový kolaps včelstva. Simultánne pôsobenie niektorých fungicídov spolu s neonikotinoidmi alebo pyretroidmi môže zvýšiť ich toxicitu až tisícnásobne. Rezíduá neonikotinoidov sa nenachádzajú len v peli a nektári ošetrených plodín, ale aj na priľahlej vegetácii, v kalužiach a ostatných povrchových vodách navštevovaných včelami a vo viac ako v 50 % riek v poľnohospodárskych oblastiach USA a mnohých ďalších krajinách. Znižovanie imunity v dôsledku pôsobenia neonikotinoidov je popísané nielen u včiel, ale bolo dokázané aj u kuriat, jarabíc, mušlí či rýb. Rezíduá neonikotinoidov tiež vážne poškodzujú včelie matky už počas ich vývoja  a v kombinácii s nozematózou môžu spôsobiť úhyn matky do troch mesiacov od jej vybehnutia z bunky. Je potvrdený antikoncepčný efekt neonikotinoidov na trúdov včely medonosnej, keď znížili životaschopnosť spermií trúdov v priemerne o 40 %, čo je pravdepodobne jeden z hlavných faktorov zlyhania včelích matiek pozorovaných v poslednej dobe. Táto skupina pesticídov je rizikom nielen pre včely, ale aj pre ostatné živočíšne druhy, ako sú motýle, vtáky a vodný hmyz, ktoré sú významnými súčasťami vyšších potravinových reťazcov.
Neonikotinoidy sa prenášajú aj mimo poľnohospodárskej pôdy a sú prítomné aj v nektári, peli a listoch voľne rastúcich rastlín. Týmto látkam sa teda nedá vyhnúť jednoducho tak, že odignorujeme opeľovanie plodín na ornej pôde. Neonikotinoidy budú prítomné aj v plodinách pestovaných v následných rokoch, hoci nebudú ošetrované týmito látkami, pretrvávajú v pôde niekoľko rokov. Kvitnúce pásy propagované ako jedno z ozeleňovacích opatrení sa tak míňajú účinkom, keďže predstavujú pre opeľovačov rovnaké riziko ako poľ. plodiny. Štúdie, ktoré boli uskutočnené na troch kontinentoch sveta jasne preukázali negatívny vplyv na motýle, rôzne druhy včelovitých, vodný hmyz a hmyzožravé vtáctvo.
Firmy vyrábajúce pesticídy sa nás snažia presvedčiť, že bez používania neonikotinoidov a iných vysoko toxických pesticídov bude ohrozená potravinová bezpečnosť. Viac ako 70% spotrebiteľov v Európskej únii i na Slovensku sa obáva rezíduí pesticídov v potravinách, oprávnene  - približne v  polovici všetkého skúmaného ovocia, zeleniny a obilnín sa nachádzajú rezíduá pesticídov.
Včelárstvo na Slovensku, ako aj iných regiónoch sveta, musí reagovať na rýchlo sa meniace vonkajšie podmienky. Konsolidácia poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu umožnila malej skupine firiem kontrolovať prístup ku pôde, jej využívanie a spôsob jej obhospodarovania. Tento typ priemyselnej rastlinnej produkcie preferuje monokultúry, ktoré znižujú výskyt a diverzitu opeľovačov. Novou skupinou systémových insekticídov sa javia sulfoximíny, očakáva sa, že budú čoskoro registrované aj ako moridlo osiva a nahradia neonikotinoidy. Morenie osiva zvyčajne vyvoláva celú kaskádu subletálnych faktorov, keďže sa používa preventívne a nie ako postrek v špecifickom čase, ktorý predsa len umožňuje uskutočniť preventívne opatrenia na ochranu opeľovačov. Rozširuje sa použitie pesticídov založených na nanočasticiach, ktoré môžu mať vplyv aj na necieľové organizmy. V scenároch predikcie vplyvu klimatických zmien sa očakáva nárast nárazových letných zrážok a následná zvýšená spotreba fungicídov.
Odporúčame sa sústrediť na ekologickú intenzifikáciu rastlinnej výroby na Slovensku, ako je nechemická ochrana rastlín a obmena plodín s ohľadom na cyklus využívania živín, zaručujúca dostatočné úrody aj bez masívneho používania hnojív a agrochemikálií. Je potrebné zvýšiť podiel kvitnúcich medziplodín na ornej pôde a udržiavať malé a stredné plochy kvitnúcich pásov rozmiestnených v poľnohospodárskej krajine, ktoré by zabezpečovali dostatok potravy pre včely a ostatných opeľovačov. Perspektívnou možnosťou spolupráce medzi pestovateľmi a včelármi je propagácia ochrannej známky BeeFriendly, ktorou sa certifikovaní farmári zaväzujú dodržiavať pravidlá na ochranu opeľovačov, ako je napr. obmedzené používanie pesticídov či kosenie plodín až po ich odkvitnutí.  V zastavaných mestských a vidieckych oblastiach je potrebné podporovať kvitnúce súkromné, verejné či komunitné záhrady, kvitnúce zelené strechy, výsadbu nektárodajných stromov v mestských parkoch, lesoparkoch či cintorínoch. Okrem vysádzania kvitnúcich rastlín je možné komunity opeľovačov v mestskej zástavbe podporiť aj zníženou frekvenciou kosenia.

Neonikotinoidy – je to skupina sintetickych insekticidů odvozených od molekuly nikotinu ze silným účinkem na nervový systém hmyzu

NEONIKOTINOIDY BYLY ZAŘAZENÉ MEZI VYSOKO RIZIKOVÉ LÁTKY PRO VČELY!!!!

TOXICKÁ DÁVKA NEONIKONOIDU JE POD 1pg.

To je množství pod hranicí identifikace součastnými metodami.

NEONIKONOIDY PŮSOBÍ:

- NEUROTICKY
- NARUŠUJÍ IMUNITNÍ SYSTÉM VČEL A JSOU TÍM  CITLIVĚJŠÍ PRO VÍROVÉ INFEKCE
- NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍ ROZMNOŽOVÁNÍ VČELSTEV
- SCHOPNOST UČENÍ A ORIENTACE
- NEGATIVNĚ PŮSOBÍ NA DLOUHODOBOU PAMĚŤ VČEL
- NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍ SCHOPNOST VČEL VYHLEDÁVAT POTRAVU

Proč péče o včely?

Mimo volně žijícího včelstev jsou podmínky pro život včel ohroženy ve velkých částech světa, kde jsou aplikovány neonikotinoidy. "Neonika" jsou insekticidy, zavedené v 90. letech, které jsou ve vodě rozpustné a hromadí se v půdě. Podle nejnovějšího výzkumu se šíří po celé přírodě, což způsobuje poškození hmyzu a ptačí populace. Tato migrace neonik v životním prostředí znamená, že ani zákaz jejich použití na "včelích" chovech se tomuto problému nevyhne. Jsou všude, včetně ochranných pásů, které zemědělci zřizují kolem okrajů polí.

Včely byly ve všech starodávných kulturách posvátné. Jejich přežití bylo zajištěno tisíce let. Za posledních 150 let se to dramaticky změnilo. Téměř veškeré moderní včelařství, jako intenzivní zemědělství, je zaměřeno na maximální produkci a zisk. Toto vždy vede k vykořisťování, protože základní potřeby včel a jiných zvířat nejsou brány v potaz. Navíc mezinárodní obchodování se včelstvy a včelími královnami vedlo k dovozu exotických škůdců i chorob a výzkum nyní vzbuzuje obavy z vlivu intenzivního včelařství. 


Pokud jde o genetiku včelích matek, rutinní potlačení přirozené reprodukce včel (prolínání) ve prospěch umělého chovu bylo prováděno více než sto let. Včely potřebují genetickou rozmanitost, aby byly zdravé. Zatímco inbrední včely mohou mít nežádoucí vlastnosti, pokud jde o produkci medu, závislost na včelařských lécích ve snaze podpořit jejich zdraví. Toto úsilí jednoznačně selhává, protože kolonie včel stále umírají v obrovských množstvích.

V reakci na tento včelářský průmysl, který se zajímá o přežití, požaduje stále větší výzkum, který by poskytoval odpovědi na krizi: někdo musí něco udělat. Toto volání bylo nyní zodpovězeno a odpověď může trochu nelíbit, neboť vědci říkají, že jsou to právě samotní včelaři, kteří se musí změnit. Uznávají, že my, jako včelaři, jsme neuspěli v našich snahách zasahovat. Je načase, aby včely zůstaly v klidu, aby si vyřešily své vlastní problémy. Vědci dokonce vytvořili nový termín pro popis tohoto přístupu: darviniánské včelařství.

Dr. Marla Spivak, génius pro včely: včely jsou zrcadlem naší vlastní nevědomosti, lidský faktor je na vině za včely!
Zdraví včelí populace se výrazně zhoršila v posledních deseti letech. Co se změnilo?

Dr.
Spivak: Hlavním problémem je lidský faktor. To je způsob, jak využívat půdu a jak se chováme k našemu životní prostředí. Včely jsou jako zrcadlo naší vlastní nevědomosti, nám ukazují, že už nemůžeme chovat takto. Plodiny byly vysázeny a velké množství monokultur vyžaduje, aby včely byly přepravovány po celých Spojených státech, aby se opylovala jablka, vinná réva, borůvky a jiné ovoce a zeleniny.


Co se stalo s plodinami, které nejsou škodlivé pro včely?

Dr.
Spivak: Před půl stoletím, a to jako součást náhradních plodin, zemědělci mezi plodiny pěstovali jetel. Vzhledem k tomu, aby docházelo ke zlepšení kvality půdy. Nicméně, dnes je situace opačná. Komerční zemědělci spoléhají na hnojivo vyrobené z fosilní ropy. Podobná situace je i u vojtěšky, který je široce pěstované jako krmní pro koně a krávy. Znovu zdůrazňuji, že jsme nahradili ty plodiny něčím jiným, kukuřici a její deriváty. Také bývala i větší rozmanitost rostlin na farmě, s divokými květinami, které rostou bez problémů mezi plodinami. Dnes se snažíme zničit všechny plevele mezi hranicemi plodin, a tím dále snižujeme včelí životní prostředí. "

Zda nemoc včel rozšířila kvůli způsobu jejich přepravě?

Dr.
Spivak: Přesun včely nezpůsobily onemocnění. U komerčních včelařů je nuustálý boj za zachování zdraví včel. Nicméně, zvyšuje se potřeba opylování a to také znamená, že spolu s nemocnými a migrujícími včelstvy, stále přenášíme jejich onemocnění. To je obzvlášť důležité, protože na různých územích je špatná výživa včel, působí nemoci a ovlivňují různé chemické láteky. Včely jsou přepravovány v nákladních automobilech a přepravují se pro účely opylování, když přijde čas kvetu různých kultur. Během tohoto období, například u komerčních včelařů z východu (ve Spojených státech) se připravují včely do Kalifornie na květy mandlovníku. Přepravování velkého množství včel vede k urychlenému šíření nemocí.

 

 

Ve středu 31.5.2017 se konala tradiční seance ZLÍNSKÝCH VČELAŘŮ od 18.00 hodin na Hotelu SOLE ve Zlíně..




 


Smolenice - Medokvas - 27.5.2017. Velmi zajimavá akce, účast přes jeden tisíc lidí, pohodová atmosférá a co mne nejvíce zaujalo tak po celou dobu ani jeden papírek či odpadek nebyl vyhozen na zem, vše vždy si úřastníci odnesli do připravených odpadkových košů dle plastu, papíru či skla. Byl jsem velmi mile překvapen, že se lidé umí i kulturně a velmi slušně bavit.

 



























 

Tradiční včelařská pouť na svatém Hostýnku se uskutečnila 20 - 21.5.2017




STOP NEONIKOTINOIDOM - protestní akce 20.5.2017 včelařů Bratislava nám. SNP


https://www.facebook.com/szvnitra/photos/a.1362059347200828.1073741829.1066367940103305/1517174165022678/?type=3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=838423289655901&set=pcb.838425506322346&type=3&theater